Parafia jest żywą i aktywną cząstką Kościoła

Z życia Kościoł

Rok modlitwy

21 stycznia 2024 r. papież ogłosił Rok Modlitwy, który będzie poświęcony ponownemu odkryciu wielkiej wartości i absolutnej potrzeby modlitwy w życiu osobistym, w życiu Kościoła i modlitwy w świecie. Rok Modlitwy ma nas przygotować do obchodów Świętego Roku Jubileuszowego 2025 pod hasłem "Pielgrzymi nadziei”.

Na straży sakramentów

2024-02-05

Dykasteria ds. Nauki Wiary opublikowała notę „Gestis verbisque”, w której ostrzega, że nie można dokonywać żadnych zmian w obrzędach i słowach podczas sprawowania sakramentów.

Stolica Apostolska uwrażliwia duchownych, że formuły i elementy materialne, ustanowione w zasadniczym obrzędzie sakramentu, nie mogą być dowolnie zmieniane w imię kreatywności. Takie postępowanie sprawia, że sakrament nigdy nie zaistniał, a więc ceremonia, jaka miała miejsce, jest nieważna.

Dokument powstał w odpowiedzi na „mnożenie się przypadków, gdy zaszła konieczność stwierdzenia nieważności sprawowanych sakramentów”. Podczas prezentacji tekstu jako przykład podano zmianę formuły chrztu, gdzie użyto słów: „Ja ciebie chrzczę w imię Stwórcy…” oraz „W imię taty i mamy… my ciebie chrzcimy”. Taka zmiana sprawiła, że sakramentu w istocie nie było, a osoby, nad którymi sprawowano taki obrzęd, trzeba było odnaleźć i ochrzcić zgodnie z brzmieniem słów sakramentu.

Jak czytamy w dokumencie, forma sakramentu „jest ustanowiona przez słowo, które nadaje materii znaczenie transcendentne, przekształcając zwykłe znaczenie elementu materialnego i czysto ludzkie znaczenie dokonywanej czynności. Słowo to w różnym stopniu zawsze czerpie natchnienie z Pisma Świętego, zagłębia swoje korzenie w żywej Tradycji Kościoła i zostało prawomocnie określone przez Magisterium Kościoła”. Dlatego też materia i forma „nigdy nie zależały ani nie mogą zależeć od woli jednostki lub pojedynczej wspólnoty”.

„Cały Kościół jest wezwany do strzeżenia zawartego w nich bogactwa, aby prymat zbawczego działania Boga w historii nigdy nie został przesłonięty, nawet poprzez kruche pośrednictwo znaków i gestów właściwych ludzkiej naturze” – akcentuje nota „Gestis verbisque”.

Zmiana obchodzenia świąt

Konferencja Episkopatu Polski podaje do wiadomości dekret Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r.

Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscyplin Sakramentów

Prot. 1784/01/L

Dla Polski

Na wniosek Jego Eminencji Józefa Kardynała Glempa, Arcybiskupa Warszawskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, z dnia 22 sierpnia 2001 roku, a na mocy uprawnień przyznanych tej Kongregacji przez Ojca Świętego Jana Pawła II, biorąc pod uwagę powyższe, bardzo chętnie udzielamy pozwolenia, aby obchodzenie Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego było przypisane do następującej po nim siódmej niedzieli Wielkanocy, obchodzenie zaś Uroczystości Świętego Józefa (19 marca), Uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) i Uroczystości w dniu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia), nie obowiązywało już w przyszłości jako świąt nakazanych. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

Z siedziby Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 4 marca 2003 r.

Mariusz Marini – Podsekretarz

+ Franciszek Pius Tamburrino – Arcybiskup Sekretarz

- Postanowienia dekretu obowiązują od I niedzieli Adwentu, czyli od 30 listopada 2003 r.

- Wierni w uroczystości: Świętego Józefa (19 marca), Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) nie są zobowiązani do udziału we Mszy św. i od powstrzymania się do prac niekoniecznych. Zachęca się jednak wiernych do udziału we Mszy św. w te uroczystości.

- Księży proboszczów nie obowiązuje w te dni Msza św. za parafian.

Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) pozostaje świętem obowiązującym.

Za zgodność

Bp Piotr Libera – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski